Najskuteczniejszy sposób na doświetlenie poddasza światłem dziennym to okna dachowe, które są w stanie przepuszczać nawet 1,8 więcej światła niż ich pionowa wersja. Dają one również sporą swobodę jeżeli chodzi o aranżację pomieszczenia – można je bowiem montować zarówno pojedynczo, jak i grupami, w różnych częściach dachu.

Gdzie można wykorzystać okna dachowe i czym kierować się przy ich wyborze?

Okna dachowe mogą zostać wbudowane zarówno w dach płaski, jak i spadzisty. Jako że osadza się je bezpośredni w nim, pomiędzy krokwiami, nie ma konieczności stosowania dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Znacząco ułatwia to adaptację niezamieszkanych poddaszy, jako że montaż tego typu okien w już istniejących domach nie wymaga żadnych modyfikacji jeżeli chodzi o konstrukcję dachu. Sprawia to, że niewykorzystaną przestrzeń można z łatwością zamienić w wygodne wnętrze, rozjaśnione światłem dziennym.
Powierzchnie okien dachowych dostosuje się do powierzchni podłogi. Panuje tu zasada, że 1 metr kwadratowy przeszklenia naświetla około 8 – 10 metrów kwadratowych podłogi. Kupując tego typu okno, zwróćmy uwagę nie tylko na jego całkowite wymiary, lecz także na powierzchnię szyby. W pomieszczeniach pomocniczych takich, jak garderoba czy łazienka, nie muszą one zapewniać tak dużej ilości światła, w związku z czym powierzchnia przeszklenia może być mniejsza.
Skutecznie możemy ją zwiększyć, montując kilka okien obok siebie albo nad sobą. Inne rozwiązanie to kilka niewielkich okien umieszczonych w różnych miejscach połaci dachowej. Stwarza to także większe możliwości jeśli chodzi o precyzyjne dopasowanie warunków świetlnych do indywidualnych potrzeb i tworzenia przy pomocy światła unikalnego klimatu wnętrza.

Na jakiej wysokości należy montować okna dachowe?

Okno dachowe powinno się znajdować na takiej wysokości, która pozwoli stojącej osobie na patrzenie przed siebie, a nie tylko wysoko w górę. Pozbawiając się tej możliwości, odczuwać będziemy pewien dyskomfort wynikający z poczucia odizolowania od świata zewnętrznego.
Zarówno komfortowe, jak i bezpieczne użytkowanie tego typu okna zapewnia umieszczenie jego dolnej krawędzie na wysokości w przedziale od 110 d 140 centymetrów na podłogą. Górna krawędź zlokalizowana jej wówczas na wysokości 180 – 200 centymetrów. Tego typu usytuowanie pozwala na swobodne przechodzenie pod nim bez konieczności pochylania się i bezproblemowe ustawienie mebli. Rozwiązanie to ma jeszcze jeden plus – okno łatwo się wówczas otwiera, a gdy siedzimy, zyskujemy możliwość patrzenia przez nie.
Duży wybór wysokiej jakości okien dachowych znajdziemy pod adresem: http://www.velux.pl/produkty/okna-dachowe